Odpovědnosti jednatelů 

Má vaše firma finanční potíže?

Nechte starosti na nás – pomůžeme vám najít nejlepší řešení!

    Řešení na míru – Převod, likvidace, či optimalizace společnosti
    Bezpečně a diskrétně – Převod bez osobního kontaktu
    Ochrana jednatele – Eliminace rizika neomezeného ručení
    V souladu s legislativou – NOZ a zákon o obchodních korporacích
    Expresní vyřízení – Přepis společnosti již do 30 minut

Cena zprostředkování od 20 000 Kč.


Odpovědnost jednatelů dle NOZ

S příchodem nového občanského zákoníku (NOZ) a zákona o obchodních korporacích došlo k významným změnám v odpovědnosti statutárních orgánů obchodních korporací. Nová právní úprava nejen zpřesnila stávající povinnosti, ale také přinesla zvyšenou odpovědnost jednatelů a členů jiných statutárních orgánů.

Jednou z klíčových povinností je důraz na péči řádného hospodáře, kterou upravuje § 159 NOZ. Tato povinnost vyžaduje, aby členové orgánů vykonávali svou funkci s dostatečnou loajalitou, znalostmi a pečlivostí. Musí přitom jednat s obdobnou odpovědností, jako by šlo o jejich vlastní majetek. Důležité je také uvědomit si, že pokud statutární orgán deleguje svou pravomoc na jinou osobu, odpovídá za její kvalifikaci a schopnosti stejně, jako by rozhodoval sám.

Dalším zásadním pojmem je pravidlo podnikatelského úsudku (business judgment rule). Tato koncepce předpokládá, že člen orgánu jednal loajálně, informovaně a v oprávněném zájmu korporace, pokud jeho rozhodnutí vycházelo z důkazů a podkladů dostupných v době rozhodování. Tato pravidla nejsou zaměřena na hodnocení výsledků, ale na samotný proces rozhodování.

Podstatná změna nastala v oblasti obráceného důkazního břemene. Pokud by byl jednatel nařčen z porušení povinností, musí sám prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře. Proto je vhodné systematicky archivovat veškeré podklady a dokumentaci, která sloužila jako podklad pro rozhodování.

Korporátní odpovědnost se také zpřísnila v souvislosti s úpadkem společnosti. Pokud společnost směřuje k insolvenční situaci, statutární orgán musí přijmout odpovídající opatření. V případě zanedbání těchto povinností hrozí členům statutárních orgánů nejen osobní ručení za dluhy společnosti, ale i možné trestněprávní důsledky.

Z uvedeného vyplývá, že nová právní úprava klade na jednatele a další statutární orgány vyšší nároky. Zvýšená odpovědnost má za cíl zlepšit řádné řízení obchodních korporací a minimalizovat riziko jejich nezodpovědného vedení. Statutární orgány by proto měly věnovat větší pozornost důkazní ochraně svých rozhodnutí a konzultovat klíčové kroky s odborníky.